Největší výhodou satelitních kompletů je, že obsahují všechny potřebné komponentypro příjem signálu z družice i následný převod na vaši obrazovku a také další součásti a kabely nutné k propojení všech zařízení.
Díky tomu ušetříte spoustu času a starostí, které byste museli obětovat při vybírání jednotlivých součástí, pro které je nutností dobrá znalost satelitní techniky. V případě pořízení satelitního kompletu budete mít jistotu, že vám zařízení bude po správném připojení fungovat. Satelitní komplety se dají pořídit v různých variantách. Například podle toho, z kolika satelitů chcete signál přijímat a také podle počtu televizorů, pro které má být signál rozveden.
Satelitní komplet obsahuje HDTV satelitní přijímač, parabolickou anténu, dekódovací kartu a LNB konvertor, nebo monoblok s počtem výstupů podle počtu televizí, které k němu mají být připojeny.
Jednotlivé součásti satelitního kompletu:
1. HDTV satelitní přijímač
S HDTV satelitním přijímačem budete mít k dispozici programy v té nejlepší kvalitě, které lze v současné době dosáhnout. Poskytuje nejlepší obraz ve formátu 16:9, ostré obrysy, syté barvy a také realističtější obraz s vícekanálovým zvukem Dolby Digital. Abyste dosáhli těchto výsledků, potřebujete k HDTV přijímači i příslušnou televizi s označením HDTV (popř. Full HD, HD Ready, nebo HD 1080p), kterou propojíte s přijímačem HDMI kabelem. HDTV satelitní přijímač lze připojit i ke standardnímu typu televizoru (kabelem SCART), ale nebude dosaženo tak kvalitního obrazu.
2. Parabolická anténa
Parabolická anténa je nejdůležitější součástí satelitního kompletu. Můžeme je dělit buď podle velkosti a nebo podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny (železo, hliník).
Základním rozměrem je parabola o průměru do 60 cm. Ta je určena především divákům ve střední Evropě. Dalším častým rozměrem je parabola s průměrem do 80 cm. Čím větší budete mít parabolickou anténu, tím jistější bude příjem signálu z družice. A navíc nebudete mít problémy s příjmem signálu v případě nepříznivého počasí.
Ještě předtím, než si parabolu pořídíte, ujistěte se, o jaké televizní programy budete mít zájem a z jaké družice budete chtít signál přijímat.
3. Dekódovací karta
Dekódovací karta slouží k převodu přijímaného satelitní signálu na konkrétní programovou nabídku. Vkládá se do satelitního přijímače pomocí dekódovacího modulu (dekodéru). Uživatel s dekódovací kartou automaticky získá bezplatné programy českých a slovenských stanic. Pokud má zájem o více programů, může si aktivovat některý z balíčků, který daný poskytovatel nabízí. Nejpoužívanější u nás jsou karty společností SKYLINK a CSlink. Rozdíl mezi kartou SKYLINK a CSlink je v nabídce programů. Nicméně nabídka je velmi podobná. Dalším rozdílem je způsob aktivace karty.
4. LNB konvertor, monoblok
LNB konvertor(Low Noise Block converter) je zařízení umístěné v ohnisku parabolické antény, které přijímá signál z družice, zesiluje jej a převádí na nižší kmitočet, aby mohl být přes koaxiální kabel přiveden do satelitního přijímače, který jej dále zpracovává.
LNB konvertor může mít různý počet výstupů, podle toho na kolik přijímačů má být připojen (Single, Twin, Quad, Quattro).
LNB konvertor přijímá signál pouze z jedné družice. V případě, že máte zájem o širší nabídku programů a tudíž o příjem z více družic, je výhodné použít tzv. monoblok, který už obsahuje 2 LNB konvertory a přepínač DiSEqC. A to vše v jenom pouzdře.